Oulun Py­rin­nön sei­väs­hyp­pää­jä Elina Lampela avasi ul­ko­ra­ta­kau­ten­sa Ita­lias­sa kol­man­nel­la sijalla ja tu­lok­sel­la 446

Elina Lampela pääsi vihdoin tositoimiin ulkoradoilla.
Elina Lampela pääsi vihdoin tositoimiin ulkoradoilla.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Seiväshyppääjä Elina Lampela avasi ulkoratakautensa myöhään maanantaina Italian Roveretossa. Oulun Pyrinnön keulakuva taivutti tuloksen 446, mikä oikeutti Juliana Campoksen voittamassa kilpailussa kolmanteen sijaan.

Brasilialainen Campos tuuletti illan lopuksi omaa ennätystään 463.

Lampelan kohtaloksi koitui tällä kertaa korkeus 456, josta hän teki kolme epäonnistunutta yritystä. Omat haasteensa oli myös 446:ssa – sen Lampela ylitti kolmannella yrityksellään. Alemmista korkeuksista 426 ja 436 ylittyivät jo ensimmäisellä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä