Oulun po­lii­si­lai­tos tutki har­vi­nai­sen sak­ko­vil­pin – lii­ken­ne­ri­kok­sis­ta sa­ko­tet­tu mies va­leh­te­li tu­lo­tie­ton­sa tois­tu­vas­ti po­lii­sil­le

Oulun poliisilaitos on tutkinut harvinaisen rikoksen eli sakkovilpin.

Siinä oli kyse noin parikymmenvuotiaasta miehestä, jonka poliisipartio pysäytti kesällä Kempeleessä. Poliisin mukaan mies syyllistyi liikennerikokseen ja hän sai teostaan sakot.

Sakotustilanteessa mies kertoi poliisille tulotietonsa. Sakkoa kirjoittaneelle poliisille heräsi kuitenkin epäilys siitä, että hän ei kertonut tulojaan oikein eli että hän valehteli.

Poliisi ryhtyi tutkimaan asiaa sakkovilppinä. Se sai verottajalta tiedot miehen todellisista tuloista ja havaitsi, että ne olivat huomattavasti suuremmat kuin mitä mies sakotustilanteessa oli kertonut.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä