Oulun poh­jois­osas­sa laaja säh­kö­kat­ko, al­ku­vai­hees­sa yli 5 200 asiak­kaal­ta ka­to­si­vat sähköt

Oulun pohjoisosassa oli keskiviikkona laaja sähkökatko, joka aiheutui kaivuutyön yhteydessä katkenneesta 20 kilovoltin kaapelista.

Alkuvaiheessa ilman sähköä jäi yli 5 200 asiakasta alueella, kertoo käyttöpäällikkö Matti Lehto Oulun Energia Sähköverkko Oy:stä.

Sähköjen katkeaminen rekisteröitiin kello 13.20 aikaan, ja sähköt katosivat Kuivasjärven, Kaijonharjun, Puolivälinkankaan, Linnanmaan ja Pyykösjärven alueilla. Lisäksi Ranta-Koskelaa, Syynimaata ja Iskoa oli pimeänä jonkin aikaa, Lehto kertoi.

Kaivuutyössä sattunut vahinko paikannettiin Linnanmaan alueelle. Vika saatiin korjaukseen ennen kello 14:ää.

Lehdon mukaan vianetsinnän aikana sähköjä kytketään ja katkotaan, minkä voi luonnollisesti havaita esimerkiksi asunnoissa.

Ilmoita asiavirheestä