Oulun päät­tä­jien asun­to­so­pas­ta uutta tietoa: Susanna Kisner il­moit­ti kesällä lain mu­kai­ses­ti si­joi­tus­asun­ton­sa – ei tar­vit­se, neuvoi kau­pun­ki

Kaupunginhallituksen jäsen ja tuleva puheenjohtaja Susanna Kisner (kok.) oli jo kesäkuussa tehnyt kuntalain mukaisen ilmoituksen sijoitusasunnoistaan, mutta kaupunki neuvoi muuttamaan sitä.
Kaupunginhallituksen jäsen ja tuleva puheenjohtaja Susanna Kisner (kok.) oli jo kesäkuussa tehnyt kuntalain mukaisen ilmoituksen sijoitusasunnoistaan, mutta kaupunki neuvoi muuttamaan sitä.
Kuva: Pekka Peura

Oulun päättäjien sidonnaisuusilmoituksiin liittyvistä epäselvyyksistä on tullut ilmi uutta tietoa. Asia nousi julkisuuteen Kalevan kerrottua reilu viikko sitten, että kaupungin ulkoinen tarkastus on neuvonut sijoitusasuntojen osalta virheellisesti poliitikkoja ja viranhaltijoita joiden on lain mukaan tehtävä ilmoitus sidonnaisuuksistaan.

Kaupunginhallituksen jäsen ja tuleva puheenjohtaja Susanna Kisner (kok.)

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä