Oulun pää­kir­jas­ton nel­jän­teen ker­rok­seen ra­ken­ne­taan per­hei­den olo­huo­ne – Uutta las­ten­kult­tuu­ri­kes­kus­ta suun­ni­tel­laan yhdessä käyt­tä­jien kanssa

Keskus avautuu Oulun pääkirjastoon viimeistään vuonna 2026.

Johanna Tuukkanen ja Sami Ylisaari iloitsevat siitä, että uusi lastenkulttuurikeskus tulee vahvistamaan Oulun jo ennestään rikasta lastenkulttuuria. Parhaillaan Oulussa on menossa sanataidefestivaali Lumotut sanat.
Johanna Tuukkanen ja Sami Ylisaari iloitsevat siitä, että uusi lastenkulttuurikeskus tulee vahvistamaan Oulun jo ennestään rikasta lastenkulttuuria. Parhaillaan Oulussa on menossa sanataidefestivaali Lumotut sanat.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Perheiden yhteinen olohuone ja rauhoittumisen paikka. Paikka, jossa saa osallistua ja toimia itse. Niin, ja tietysti siellä pitäisi olla myös jäätelöbaari.

Oulu on saamassa uuden lastenkulttuurikeskuksen viimeistään vuoden 2026 alkupuolella, ja alussa luetellut asiat ovat visioita siitä, millainen Oulun pääkirjastoon rakentuva keskus voisi tulevien käyttäjien mielestä olla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä