Oulun nuo­ri­so­vaa­lien ää­nes­tys alkoi – ehdolla en­sim­mäis­tä kertaa 14-vuo­tiai­ta

Nuorisovaalien äänestys tapahtuu pitkälti oppilaitoksissa sähköisesti. Kuvituskuva Talvikankaan koulusta.
Nuorisovaalien äänestys tapahtuu pitkälti oppilaitoksissa sähköisesti. Kuvituskuva Talvikankaan koulusta.
Kuva: Moilanen Jukka-Pekka

Oulun nuorisovaalien äänestysaika alkaa maanantaina 4. marraskuuta. Äänestysaikaa on 15. marraskuuta saakka.

Nuorisovaaleissa valitaan uusi kokoonpano Oulun nuorisovaltuustoon. Kaikkiaan ehdolla valtuustoon on 54 Oulussa asuvaa tai Oulussa opiskelevaa nuorta ehdokasta.

Tänä vuonna ehdolle saivat ensimmäistä kertaa asettua 14-vuotiaat ehdokkaat, kun aiemmin alaikäraja on ollut 15 vuotta. Ehdolla olevat nuoret ovat 14–19-vuotiaita ja heihin voi tutustua Nuorten Oulun nuorisovaalisivuston ehdokasgalleriassa.

Nuorisovaltuustoon valitaan 24 varsinaista jäsentä ja kuusi varajäsentä. Valtuuston toimikausi on kaksi vuotta ja se alkaa tammikuussa 2025.

Äänioikeutettuja vaaleissa ovat 13–19-vuotiaat oululaiset. Nuorisovaalit järjestetään sähköisenä äänestyksenä ja äänestäminen tapahtuu pääsääntöisesti oman oppilaitoksen kautta. Äänestää voi Byströmin Ohjaamon tieto- ja neuvontapalveluissa, jos nuori ei ole opiskelija.

Äänestysaika päättyy perjantaina 15. marraskuuta kello 12. Tulos julkaistaan samana päivänä kello 18 Nuorten Oulun somessa sekä Nuorten Oulu -sivuston Nuorisovaalit-sivulla.

Ilmoita asiavirheestä