Tilaajille

Oulun mu­siik­ki­vi­deo­fes­ti­vaa­leil­la esi­te­tään en­nen­nä­ke­mä­tön do­ku­ment­ti Brian Enosta – Pää­vie­raa­na itä­val­ta­lai­nen muu­sik­ko ja elo­ku­van­te­ki­jä Billy Roisz

Elokuisten Oulun musiikkivideofestivaalien ensimmäiset ohjelmanumerot julkaistiin.

Oulun musiikkivideofestivaalien päävieraaksi tulee elokuussa itävaltalainen muusikko ja elokuvantekijä Billy Roisz. Hän on nykyään yksi tunnetuimmista tekijöistä Itävallan kokeellisen taiteen kentällä.
Oulun musiikkivideofestivaalien päävieraaksi tulee elokuussa itävaltalainen muusikko ja elokuvantekijä Billy Roisz. Hän on nykyään yksi tunnetuimmista tekijöistä Itävallan kokeellisen taiteen kentällä.
Kuva: OMVF

Oulun 32. musiikkivideofestivaalien (OMVF) päävieras sekä ensimmäinen osa ohjelmistosta on julkistettu. Tapahtuma järjestetään 21.–24. elokuuta, ja sen teemana on hypertodellisuus.

Taiteellisen johtajan Joel Karppasen mukaan ohjelmisto tarkastelee tänä vuonna sitä, miten musiikkivideot heijastavat ja muokkaavat todellisuutta. Samalla ohjelmisto ehdottaa, miten musiikkivideo voisi vapautua brändäämisen ja kuluttamisen välineestä takaisin taiteeksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä