Oulussa saatiin tiistaina uutinen, jota on odotettu hartaasti ja jota odottaessa toivo jo alkoi hiipua. Torinrannassa työmaa-aitojen takana makaava keskeneräinen torihotellityömaa aiotaan lopultakin viedä maaliin.
Uuden rakennusvaiheen luvataan alkavan tämän vuoden aikana, ja valmista pitäisi tulla ensi vuonna – siis sopivasti ennen Euroopan kulttuuripääkaupunkivuoden 2026 alkua.
Rakennustyö keskeytyi jo yli kaksi vuotta sitten, kun rakennuttajayhtiö Kiinteistö Oy Oulun Torihotelli asetettiin konkurssiin. Nyt hotellin rakentaja SRV Yhtiöt on tehnyt rakennuksesta pitkäaikaisen vuokrasopimuksen Pohjoismaiden suurimman hotelliyrityksen Scandicin kanssa.
Scandic tuo torihotelliin Go-konseptinsa, jossa hotellin palveluja pystytään pyörittämään edullisemmin, muun muassa digitaalisia palveluja hyödyntäen. Scandicille hotelli on Oulun kolmas, ja kahden muun oman majoituspaikan läheisyys tarjonnee synergiaetuja.
Kaikkiaan hotellin valmistuminen on iso myönteinen sykäys elävyyttä kipeästi kaipaavalle torin seudulle. Syksystä kevättalveenhan alue tunnetusti vaipuu syvään horrokseen.
Usein niin hiljainen kauppahalli sekä alueen ravintolat ja muut palvelut saavat hotellivieraista uusia asiakkaita.
Oulun julkiselle kuvalle keskeneräinen "hotelli Hallikainen" keskellä kaupunkia on ollut murheellinen mainehaitta. Se ei ole luonut satunnaiselle vierailijalle kuvaa, että nyt ollaan kasvavassa ja kehittyvässä kaupungissa, päinvastoin.
Scandicille uuden hotellin haltuunottoa lienee helpottanut se, että Oulun hotellien käyttöaste on maan huippua. Viime vuonna se oli Tilastokeskuksen mukaan yli 66 prosenttia.
Kun yksi kiusallisesti paikalleen jähmettynyt hanke nyt lähtee liikkeelle, sama toivon mukaan nähdään pian myös Nallikarin kylpylähotelli Edenissä. Siellä valot sammutettiin jo lähes kaksi ja puoli vuotta sitten.
Eden tarvitsee laajempaa uudistusta kuin vain ylläpitohuoltoa, mutta rivakka liikkeellelähtö mahdollistaisi uuden käyttöönoton ehkä jo ennen vuoden 2025 asuntomessuja, ainakin ennen kulttuuripääkaupunkivuotta. Nallikarin vetovoimahan on nousussa parantuvien palveluiden ja uusien liikennejärjestelyjen ansiosta.
Kiinnostava kysymys on se, onko torihotellin onnellisella käänteellä vaikutusta viereisen Vänmanninsaaren Terwa Tower -hankkeeseen. Torihotelli joka tapauksessa tiukentaa kilpailua majoittujista.
Kiinnostava on myös ajankohta, jolloin SRV ja Scandic julkistivat torihotelliuutisensa. Oulun kaupunginvaltuuston on määrä ottaa kantaa Terwa Towerin vaatiman asemakaavan muutokseen ensi maanantaina 18.3. Julkistushetki ei välttämättä ollut sattuma.