Oulun kes­kus­tas­sa partioi jat­kos­sa pol­ku­pyö­rä­po­lii­si, jonka yhtenä ta­voit­tee­na on puuttua pyö­rä­var­kauk­siin: "Pys­ty­tään tar­kem­min seu­raa­maan, ol­laan­ko pyöriä anas­ta­mas­sa"

Kysyimme Oulun poliisilta, lisääntyykö keskustan alueen valvonta polkupyöräpoliisien myötä.

Polkupyöräpoliisit alkavat partioida Oulun keskustassa vapusta alkaen. Vanhemmat konstaapelit Johannes Olari ja Sauli Karnaranta esittelevät polkupyöräpoliisien pyöriä ja varustusta.
Polkupyöräpoliisit alkavat partioida Oulun keskustassa vapusta alkaen. Vanhemmat konstaapelit Johannes Olari ja Sauli Karnaranta esittelevät polkupyöräpoliisien pyöriä ja varustusta.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Oulun keskustassa partioi vapusta alkaen polkupyöräpoliiseja. Pyöräilevä poliisi on autoilevaa helpommin lähestyttävä ja ketterämmin liikkuva. Kysyimme Oulun poliisilta, miten katukuvassa näkyvä poliisi tulee näkymään oululaisten arjessa.

Miten polkupyöräpoliisit tulevat näkymään, Oulun poliisilaitoksen ylikomisario Jyrki Kivirinta?

– Vapusta lähtien polkupyöräpoliisit partioivat kaksi kerrallaan päiväsaikaan, mahdollisesti myös illalla Oulun keskustassa, Torilla, Kiikelissä ja muilla keskustan läheisyydessä olevilla alueilla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä