Oulun kes­kus­tas­sa aloi­te­taan il­mai­sen py­sä­köin­nin kokeilu – ka­dun­var­sien mak­sul­li­sia park­ki­paik­ko­ja muu­te­taan kiek­ko­pai­koik­si

Parkkipaikkoja muutetaan kolmella katuosuudella. Lisäksi aloitetaan talvipyöräpysäköinnin kokeilu.

Arkistokuva Oulun keskustasta.
Arkistokuva Oulun keskustasta.
Kuva: Pekka Peura

Oulun keskustassa alkaa keskiviikkona kolmella katuosuudella ilmainen lyhyen pysäköinnin kokeilu, jonka tarkoituksena on sujuvoittaa asiointia Oulun keskustassa. Kokeilu kestää helmi–maaliskuun ajan.

Kadunvarsien maksullisia parkkipaikkoja muutetaan aikarajoitteisiksi puolen tunnin ja tunnin kiekkopysäköintipaikoiksi kolmella katuosuudella: Asemakadulla välillä Kirkkokatu–Torikatu sekä Isokadulla väleillä Asemakatu–Hallituskatu ja Hallituskatu–Pakkahuoneenkatu.

Oulun kaupungin ja Oulun liikekeskus ry:n yhteisen kokeilun tavoitteena on parantaa Oulun keskustan vetovoimaa edistämällä kaupunkikeskustan sujuvaa asiointia. Kokeilun aikana kerätään palautetta ja mitataan kadunvarsipysäköinnin käyttöasteita valituilla osuuksilla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä