Oulu on asettamassa myyntiin Kaupunginvarikon taempana näkyvän, korkeamman osan. Kaarevalle osalle etsitään myös käyttäjää. Jos sellaista ei löydy, osa voidaan myös purkaa ja tilalle tehdä asuinkerrostaloja.
Kuva: Teija Soini
Oulun kaupungin konsernijaosto käsittelee tällä viikolla esitystä, jossa laitettaisiin myyntiin Kaupunginvarikon korjaamon rakennus Hartaanselän rannassa Lipporannantie 2:ssa.
Myyntiin ollaan laittamassa vain rakennuskokonaisuuden Lipporannantien suuntainen suora, korkeampi osa. Kaareva, matalampi osa rakennuksesta ei ole myynnissä, mutta sekin voidaan myydä, jos oikeanlainen toimija löytyy.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut