Oulun kau­pun­gin­hal­li­tus va­lit­see kau­pun­gil­le kon­ser­ni­joh­ta­jan maa­nan­tai­na

Valinta tehdään todennäköisesti kolmesta soveltuvuusarviointeihin päässeestä.

Oulun kaupunginhallitus valitsee maanantaina kaupungille konsernijohtajan. Valinta tehdään todennäköisesti kolmikosta kaupungin strategiajohtaja Kari-Pekka Kronqvist, Pohjois-Pohjanmaan liiton maakuntajohtaja Jussi Rämet ja Oulun liikekeskuksen toiminnanjohtaja Leena Vuotovesi.

Kaupungille valitaan konsernijohtaja maanantaina.
Kaupungille valitaan konsernijohtaja maanantaina.
Kuva: Pekka Peura

Periaatteessa on myös mahdollista, joskin epätodennäköistä, että konsernijohtaja valitaan kaikista niistä 17 henkilöstä, jotka hakivat virkaa määräaikaan mennessä. Esitys valittavasta tehdään maanantain kokouksessa.

Konsernijohtajan virka oli haettavana 12. joulukuuta 2024–6.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä