Oulun Energia tar­vit­see lisää ener­gia­puu­ta - kysyntä kasvaa lä­hi­seu­dun en­si­har­ven­nus­puul­le

Oulun Energian ykköstoiveena on saada energiapuuta lähialueen metsien ensiharvennuksista. Oulua lämmitetään joka tapauksessa ja puuta hankitaan sieltä, mistä sitä saadaan.

Ensiharvennuspuu on energiapuuna Oulun Energian ykköskohde.
Ensiharvennuspuu on energiapuuna Oulun Energian ykköskohde.
Kuva: Arttu Laitala

Oulun Energia käyttää koko ajan enemmän puupolttoainetta kaukolämmön tuotantoon Oulussa, ja sillä on merkitystä seudun metsänomistajille.

– Meille kaikista tärkeintä ovat ensiharvennusrästit ja nuoren metsän kunnostukset, joista kerätään pieniläpimittaista ensiharvennuspuuta, Oulun Energian energiantuotannosta vastaava liiketoimintajohtaja Pertti Vanhala sanoo.

Oulun Energia ei ole päättänyt, milloin viimeinen turvekuorma poltetaan, mutta valistuneen arvauksen mukaan se tapahtunee tämän vuosikymmenen aikana.

Kahdessa vuodessa turpeen käyttö on jo puolittunut.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä