-

Onnea, ku­nin­gas Lit­ma­nen!

Suomen maineikkain jalkapalloilija Jari Litmanen täyttää tänään 50 vuotta. Litmanen pelasi uransa aikana muun muassa Ajaxissa, FC Barcelonassa ja Liverpoolissa. Hän voitti Mestarien liigan ja valittiin maailman kolmanneksi parhaaksi pelaajaksi 1995. Pyysimme hänen oululaisia pelikavereitaan muistelemaan, millaista oli pelata kuninkaan kanssa.

-

Mika Nurmela, 71 A-maaottelua

”Kun AC Oulu ja FC Lahti kohtasivat 2010, sanoin Litille sen saksipotkumaalin jälkeen, että oli muuten ihan mieletön maali. Jari sanoi, että oli se sinunkin tekemä maali hieno.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä