Legoista kiinnostuneet lapset ja aikuiset pääsevät käyttämään luovuuttaan hyödykseen Oulun musiikkikeskuksella lauantaina 24. toukokuuta järjestettävässä legotapahtumassa.
Tarkoituksena on luoda ja ideoida tulevaisuuden Oulun keskustaa legojen avulla. Tapahtumaan odotetaan saapuvaksi 500 osallistujaa.
– Tapahtuman tarkoituksena on kutsua oululaisia lapsiperheitä ideoimaan Oulun keskustan tunnelmaa, identiteettiä ja toiminnallisuutta, asemakaava-arkkitehti Eini Vasu sanoo tiedotteessa.
Tiedotteen mukaan lapsiperheiden näkökulma on tärkeä, sillä kaupunkisuunnittelun alalla on tunnistettu, että lapsiperheitä houkutteleva kaupunki on viihtyisä ja saavutettava laajasti muillekin. Tapahtuma toimii samalla tiedonkeruuna ja prototyyppien rakenteluna Oulun keskustavision muodostamiseksi.
Musiikkikeskuksella rakennetaan legopalikoilla kaupunkikeskustaa valituille keskusta-alueille. Osallistujat pääsevät suunnittelemaan tekemistä, aktiviteetteja, ulkonäköä, värejä ja niin edelleen.
Työt esitellään tuomaristolle, joka arvioi lopputulokset leikkimielisesti ja positiivisessa hengessä. Tuomareina toimivat oululaiset yrittäjät, toimijat ja kaupunkilaiset.