Ou­lu­lai­sen Marjo Ba­lo­gu­nin har­vi­nai­nen sairaus ai­heut­taa kutinaa ja näkyviä iho­muu­tok­sia – Tun­te­mat­to­mien tui­jo­tus ja kom­men­tit louk­kaa­vat

Balogun toivoo saavansa olla rauhassa, oli iho minkä näköinen tahansa.

Puolivuotias Mango on paras terapeutti ikinä, sanoo Marjo Balogun.
Puolivuotias Mango on paras terapeutti ikinä, sanoo Marjo Balogun.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Olisivatpa kaikki yhtä välittömiä kuin puolivuotias norfolkinterrieri Mango!

Oululaisen Marjo Balogunin, 63, leikkisä nappisilmä lipaisee emäntänsä kasvoja kielellään, kun tämä nostaa pentukoiran syliinsä. Koira tuntuu tietävän, kenen kanssa se pääsee kävelylenkille vaikkapa Värtön rantaan tai keneltä se saa päivän mittaan ruokaa ja rapsutuksia.

– Koira on paras terapeutti kaikkeen mahdolliseen. Eikä se välitä, miltä minun ihoni milloinkin näyttää, Balogun  sanoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä