Kissoille sijaiskotia tarjoava Malla Maaninka valmistautuu antamaan ruokaa Pipalle ja Poppanalle, parin vuoden ikäisille populaatiotaustaisille kissoille. Maaninka kertoo, että kaksikko on ollut hänen luonaan kuukauden, ja vastikään tapahtui edistysaskel, kun kumpikin kissa tuli yöllä nukkumaan hänen sänkyynsä.
Kuva: Pekka Peura
Oululainen Malla Maaninka hyppäsi kerralla syvään päätyyn. Puolentoista vuoden aikana hänen luonaan on ehtinyt asua sijaiskodissa jo yhteensä yhdeksän kissaa.
Sitä ennen kokemus kissoista oli "minimaalinen".
– Olen jopa vähän pelännyt kissoja, koska lapsuudessani on kokemus, että jollakulla oli sähisevä ja raapiva kissa, ja siitä jäi ihan väärä mielikuva, Maaninka kertoo.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut