Ou­lu­lai­sen jal­ka­pal­lo­seu­ran ul­ko­maa­lai­set pe­laa­jat ai­heut­ti­vat ta­loyh­tiös­sä ve­si­va­hin­gon – ­syyl­li­ses­tä vään­net­tiin ho­vioi­keu­des­sa, lop­pu­tu­lok­se­na yli 40 000 euron lasku

Oululainen jalkapalloseura tuomittiin maksamaan oululaiselle taloyhtiölle vahingonkorvauksia vesivahingosta, joka aiheutui huolimattomuudesta. Asia vietiin hovioikeuteen, joka ei muuttanut tuomiota.

Oulun Kirkkokadulla sijaitsevassa taloyhtiössä oli meneillään putkiremontti, jonka aikana veden valuttaminen huoneistossa oli ehdottomasti kielletty. Ulkomaalaiset pelaajat olivat tästä huolimatta käyttäneet pyykkikonetta sekä laskeneet vettä viemäriin. Vesi valui alempiin kerroksiin aiheuttaen kahden asunnon lattiaan ja seiniin kosteusvaurioita. Tapahtumat sijoittuvat vuoteen 2018, jolloin seura oli vuokrannut kyseistä asuntoa jo noin viiden vuoden ajan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä