Tavoitteena miljardi euroa
Oululainen Saka on valloittanut valtavasti tilaa Suomen vaihtoautomarkkinoilta vain kahdeksassa vuodessa. Sakan uusi toimitusjohtaja Petri Poukkula linjaa miljardin euron liikevaihdon olevan yritykselle realistinen tavoite.
Autot kiinnostivat oululaista Petri Poukkulaa jo pikkupoikana. Hän on tilannut autolehtiä jo alakouluikäisestä asti, jonka myötä kiinnostus autoja kohtaan on kehittynyt intohimoksi.
Nyt Poukkula on oululaisen vaihtoautokaupan yrityksen Saka Finland Oy:n uusi toimitusjohtaja.
Viime vuonna Sakan liikevaihto oli yli 570 miljoonaa euroa. Tänä vuonna sen odotetaan ylittävän reilusti yli 600 miljoonan euron rajan.
Heinäkuun alusta lukien Sakan toimitusjohtajaksi nimitetty Petri Poukkula saapui haastateltavaksi Sakan Oulun toimipisteelle kesälomaltaan.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut