Oululainen kirjailija ja kuvataiteilija Silja Kejonen on saanut kaunokirjallisuuden Kaarlen palkinnon runokokoelmastaan Äiti ja sylikoira.
Kaarlen palkinnon tietokirjailijalle sai Antti Järvi teoksestaan Minne katosi Antti Järvi? Kääntäjä Sirkka-Liisa Sjöblom palkittiin puolestaan ansiokkaasta ja omistautuvasta suomennostyöstä.
Kaarlen palkinnot on nimetty Gummeruksen vuonna 1872 perustaneen Kaarlo Jaakko Gummeruksen mukaan.
5 000 euron arvoisen Kaarlen palkinnon kaunokirjallisuudesta vastaanottaneen Silja Kejosen kolmas runokokoelma kuvaa äitinä olon moninaisuutta perheessä, missä on teini-ikäinen tytär ja koiranpentu.
Teos on saanut kiitettävän vastaanoton ja ollut ehdolla Tanssiva karhu -, Botnia- ja Nihil Interit -palkinnon saajaksi.
Finlandia-palkitun Antti Järven teos käsittelee oman sukuhistorian kautta sodanaikaisia ja -jälkeisiä tapahtumia luovutetussa Karjalassa. Tietokirjallisuuden Kaarlen palkinnon arvo on 3 000 euroa.
2 000 euron kääntäjäpalkinnon saanut Sirkka-Liisa Sjöblom on suomentanut sekä kauno- että jännityskirjallisuutta. Hänet tunnetaan erityisesti ruotsalaisen rikoskirjailijan Anna Janssonin luottosuomentajana.