Painonhallintasovellus Onnikka on muhoslaisella Mervi Närhelle kuin kannustava kaveri.
Kuva: Maiju Pohjanheimo
-Kiloja ja kaloreita tärkeämpää on ymmärtää omaa käyttäytymistä, sanoo painonhallintaohjelma Onnikkaa kehittämässä ollut Oulun yliopiston tietojärjestelmätieteen professori Harri Oinas-Kukkonen.
Onnikan keskeinen valtti on Oinas-Kukkosen mukaan tieteellinen näyttö. Puolentuhannen tutkimukseen osallistuneen seuranta viiden vuoden ajan kertoo, että metabolisen oireyhtymän esiintyvyys väheni Onnikkaa eniten käyttäneillä 71 prosenttia ja keskivertokäyttäjilläkin 55 prosenttia.
– Laihdutussovelluksia on tarjolla tuhansia, mutta harvalla niistä on minkäänlaista tutkimustietoa väitetyn tehon todistamiseksi.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut