Osa Uumajaan pian lähtevistä 4,7 metrisistä siltalohkoista on jo valmiina. Projektipäällikkö Henrik Kiviniemi kertoo lohkojen suuren koon olevan haaste niin valmistamiselle kuin kuljettamisellekin.
Kuva: Jarmo Kontiainen
Maanteillä erityisen suuri tai painava kuljetus vaatii aina huolellista suunnittelua ja erityisluvan. Kaikkiin Suomessa kuljetettaviin erikoiskuljetuksiin haetaan lupaa ely-keskukselta, asia on keskitetty Pirkanmaalle.
2010-luvulle saakka kuljetusten määrä on ollut kasvussa, nyt määrä on vakiintunut 10 000:een lupapäätökseen vuodessa.
Välillä kuljetuksen koon vuoksi lastia ei ole mahdollista saada perille maateitse, silloin ainoa keino on siirtää kuljetus vesille.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut