Oulu si­joit­tui kol­man­nek­si asun­to­si­joit­ta­jien lis­tauk­ses­sa – ­pää­kau­pun­ki­seu­tu on valunut poh­jal­le

Oulu sijoittui kolmanneksi Suomen Vuokranantajien tuoreessa vertailussa, jossa arvioidaan kaupunkien houkuttavuutta asuntosijoittajien näkökulmasta.

Vertailun kärkipaikkaa pitää Rovaniemi ja toisena on Hämeenlinna. Oulun jälkeen kärkiviisikkoon nousivat Kuopio ja Kokkola.

Suomen Vuokranantajien vertailussa on mukana Suomen 27 suurinta kaupunkia.

Pääkaupunkiseudun kaupungin ovat vertailun häntäpäässä: Helsinki on toiseksi viimeisenä, Espoo sijalla 25 ja Vantaa sijalla 24.

Vielä vuonna 2022 Helsinki oli vertailussa neljäntenä. Kärkikolmikossa olivat tuolloin Tampere, Turku ja Vantaa.

– Asuntosijoittamisen parhaat kaupungit eivät tällä hetkellä ole ne, jotka kasvavat nopeimmin, vaan ne, joissa markkina toimii tasapainoisesti, sanoo Suomen Vuokranantajien ekonomisti Eemeli Karlssonin tiedotteessa.

Vielä muutama vuosi sitten pääkaupunkiseudun asuntosijoittajia palkitsi erityisesti voimakas arvonnousu. Karlsson muistuttaa, että arvonnousu on vain yksi osa asuntosijoittamista.

Pääkaupunkiseudulla asukkaiden määrä kasvaa edelleen. Suomen Vuokranantajien mukaan vuokra-asunnoista on kuitenkin ylitarjontaa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä