Oulu Pride hui­pen­tui lauan­tai­seen kul­kuee­seen, Kaleva seurasi sa­teen­kaa­ri­jo­non matkaa: "Pride on tärkeä, koska sillä saadaan nä­ky­vyyt­tä eri­lai­suu­del­le"

Pride-kulkue kulki Oulun keskustasta Torinrantaan. Letkan kärjessä huudettiin tasavertaisen rakkauden ja ihmisoikeuksien puolesta.
Pride-kulkue kulki Oulun keskustasta Torinrantaan. Letkan kärjessä huudettiin tasavertaisen rakkauden ja ihmisoikeuksien puolesta.
Kuva: Teija Soini

Oulu Priden lauantainen kulkue kokoontuu Mannerheiminpuistoon lauantaina puoliltapäivin. Kulkueen liikkeelle lähtemistä odotettiin innolla – mukaan oli tänä vuonna ilmoittautunut 8 blokkia eli ryhmää. Luku saattaa kuulostaa pieneltä, mutta jo pitkään ennen liikkeelle lähtöä Mannerheiminpuiston kivetys on sakeanaan kulkueväkeä.

Ihmisillä on yllään sateenkaarilippuja ja erilaisia sateenkaarikansan sisäisten yhteisöjen värejä – esimerkiksi transyhteisöä edustaa vaaleansinisen ja -punaisen sekä valkoisen sävyillä raidoitettu lippu, kun taas muunsukupuolisia ja ei-binäärisiä henkilöitä edustavat valkean, keltaisen, violetin ja mustan värit samalla alustalla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä