Tilaajille

Oulu on nyt Suomen punk­ki­pää­kau­pun­ki – "Koirat ovat var­si­nai­nen syöt­tö­kau­ka­lo puu­tiai­sil­le"

Pohjois-Pohjanmaalla on tehty tänä keväänä yli 20 000 punkkihavaintoa, mikä on enemmän kuin missään muussa maakunnassa. Professori Marko Mutasen mukaan ilmiön taustalla voi olla muun muassa koirien määrän kasvu.

Tänä keväänä eniten punkkihavaintoja on Pohjois-Pohjanmaalla. Arkistokuva.
Tänä keväänä eniten punkkihavaintoja on Pohjois-Pohjanmaalla. Arkistokuva.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Oulussa on punkkeja nyt ennätyksellisen paljon. Punkkiliveen ilmoitettuja punkkihavaintoja on kertynyt Pohjois-Pohjanmaalta yli 20 000 kevään aikana. Koko Suomessa havaintoja on yhteensä reilu 50 000.

– Puutiaisia on nyt todella runsaasti. Erikoista on, että eniten puutiaisia on Pohjois-Pohjanmaalla, koska emme ole tottuneet sellaiseen, kertoo Oulun yliopiston professori Marko Mutanen.

Punkkilive ei ole paras tapa mitata punkkien määrää, sillä siihen heijastuu alueet, joissa ihmiset asuvat.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä