Oulaskankaan yöpäivystyksen jatkamista vaativan yli 50 000 kansalaisaloitteen allekirjoittaneen joukko edustaa tosiasiallisesti koko Oulun eteläosan väestöä. Toista sataa tuhatta suomalaista on jätetty alueellamme oman onnensa nojaan lopettamalla alueeltamme Oulaskankaan yöpäivystys. Ouluun on yli kahdensadan kilometrin matka, etäisten kuntien sivukyliltä se tarkoittaa monen tunnin viivettä hoitoon pääsyyn.
Valiokunnan kuulemisessa kansalaisaloitteen edustajat toivat esiin pääprioriteetit, Oulaskankaan kyvykkyyden järjestää hyvin alueensa väestömäärän yöpäivystys kuten tähänkin asti, sillä sairaala on ollut haluttu työpaikka lääkäreille ja hoitohenkilöille. Heistä ei tule pulaa. Lähes katastrofaaliset Oulun ruuhkat eivät täällä toteudu.
Toinen vahvuus Oulaskankaalla on sen sijainti keskellä eteläistä päivystysaluetta. Sen saavutettavuus on ylivoimaisen hyvä verrattuna useita tunteja kauempana olevaan Ouluun.
Pohteen edustajat hyväksyivät myös kansalaisaloitteen toteuttamisen esille tuodussa muodossa.
Ministerit, ministeriöt ja muut paikalla olevat laajensivat keskustelun yleisluonteiseksi, ottivat vertailukohdiksi, ilmeisesti heille ohjeistettuja, kymmeniä kuvitteellisia näkökulmia, jotka vähäisimmässäkään määrin eivät liittyneet ainakaan alueemme suureen väestömäärään tai pitkiin matkoihin ynnä useita tunteja kestäviin matka-aikoihin Ouluun.
Valiokuntakuulemisessa ministerit eivät tuoneet esille pitkien matkojen merkitystä yöpäivystykseen tai merkittävän väestömäärän sijoittautumista Oulaskankaan läheisyyteen.
Oulaskangas on velaton sekä vuokraton, päivystysmatkat edullisia ja henkilökunnalle riittävät normaali työaikakustannukset.
Silti ministerien taholta ei ambulanssirallin kustannuksista tai Kokkolan sairaalan hätäkäytön kustannuksista tuotu esille faktatietoa, tai edes arviota, joka ei perustuisi pelkkään kuvitteluun tai toiveuneen.
Kuulemisen jälkeen selvisi, että arvovaltakysymyshän tämä on hallitukselta. Päätös Ouluun siirtymiseksi on jo betonoitu.
Erkki Heikinaho
Ylivieska