Ou­lan­gan kan­sal­lis­puis­ton Päh­kä­nän­kal­liol­la liik­ku­mi­nen on kiel­let­ty lop­pu­ke­säl­le asti – Ou­lan­gal­la ja Rukalla on mui­ta­kin ra­joi­tu­sa­luei­ta, jonne ei saa mennä

Pähkänänkallion liikkumisrajoituksen perusteena on uhanalaisen muuttohaukan pesintä, joka on joinakin vuosina todennäköisesti keskeytynyt kävijöiden aiheuttaman häiriön takia.

Rajoitusosan eteläisellä reunalla kulkee Karhunkierros-vaellusreitti, ja reitiltä ei saa poiketa rajoitusosalle.
Rajoitusosan eteläisellä reunalla kulkee Karhunkierros-vaellusreitti, ja reitiltä ei saa poiketa rajoitusosalle.
Kuva: Mikko Halvari

Oulangan kansallispuistossa Pähkänänkallion ja Koivumutkan rajoitusosilla liikkuminen on nyt kielletty loppukesään asti. Kielto tuli voimaan 1. huhtikuuta ja kestää 15. elokuuta. asti. Rajoitusosan eteläisellä reunalla kulkee Karhunkierros, ja vaellusreitiltä ei saa poiketa rajoitusosalle, Metsähallitus tiedottaa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä