Ot­sa­lamp­pu­jen kir­kas­ta kajoa Rak­si­lan mar­ras­kui­ses­sa illassa – "Pimeän ajan kau­pun­ki­suun­nis­tuk­ses­ta on tullut viime vuosina hitti"

SK Pohjantähden sprinttitapahtumat tarjoavat matalan kynnyksen mahdollisuuden tutustua pimeäsuunnistukseen. Syksyisessä rastiseikkailussa on erityinen lumonsa.

SK Pohjantähden keulakuviin lukeutuva Anna Haataja otti kaiken irti pimeäsuunnistuksen kaupunkisprintin tunnelmasta Raksilassa. Tossu nousi totutun rivakasti. Yhteensä rasteja kiersi torstai-iltana yli 170 suunnistajaa.
SK Pohjantähden keulakuviin lukeutuva Anna Haataja otti kaiken irti pimeäsuunnistuksen kaupunkisprintin tunnelmasta Raksilassa. Tossu nousi totutun rivakasti. Yhteensä rasteja kiersi torstai-iltana yli 170 suunnistajaa.
Kuva: Teija Soini

Ensin Välkkylän opiskelijakylän suunnalla välähtää yhden otsalampun valo. Sitten toinen, kolmas ja neljäs. Valonkajot pilkahtelevat kerrostalojen ja Raksilan uimahallin takana olevan mäen suunnalla.

Näyssä on jotain tuttua. Se tuo mieleen suunnistusklassikko Jukolan viestin yöosuudet. Samasta lajista on kyse myös nyt, vaikka talvi lähestyy.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä