Fennovoiman Pyhäjoen Hanhikiven ydinvoimalahanke on vastatuulessa. Viime vuoden lokakuussa ydinvoimala-alueelle oli rakenteilla hallintorakennus.
Kuva: Vesa Joensuu
Fennovoiman Pyhäjoelle suunnitteleman Hanhikiven ydinvoimalan toteuttaminen vaikeutui, kun Venäjä aloitti sodan Ukrainaa vastaan.
Merkittävä osa Fennovoimasta on venäläisessä omistuksessa. Myös ydinvoimalan reaktori on tilattu samalta suunnalta.
Pohjoisen sähköyhtiöitä on osakkaana Pohjois-Suomen Voima oy:ssä (PSV), joka omistaa Fennovoimaa Voimaosakeyhtiö SF:n (VSF) kautta. Näitä osakkeita ei pysty noin vain myymään halutessaan pois kuten pörssiosakkeita.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut