Itsenäisyyspäivä: Näin suuri paraati Oulussa jär­jes­te­tään

Kolumni: Suo­ja­tien ylit­tä­mi­nen Oulussa on uh­ka­pe­liä hen­gel­lä

Kunniamerkit: Katso, ketkä poh­jois­suo­ma­lai­set saivat it­se­näi­syys­päi­vän kun­nia­mer­kit

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Pääkirjoitus
Tilaajille

Osaa­jien muutto ra­paut­taa Venäjän tu­le­vai­suut­ta pe­ruut­ta­mat­to­mas­ti

Kansalaisvapauksien polkeminen ja ankeat tulevaisuudennäkymät ovat saaneet monet venäläiset osaajat muuttamaan maasta. Venäjän pyrkimystä taloudelliseen suvereniteettiin tämä kehitys haittaa ehkä ratkaisevasti.

Ei mitään epätavallista. Näin luonnehti Venäjän presidentti Vladimir Putin muutama päivä sitten venäläisten it-osaajien muuttoa länteen.

Suomeenkin on muuttanut viime vuosina melkoinen joukko venäläistä it-väkeä. Ukrainan sodan alun jälkeen nämä osaajat ovat kuitenkin ottaneet kiihtyvään tahtiin suunnan ulkomaille.

Jo huhtikuun alussa esitettiin arvio, että Venäjältä olisi lähtenyt 50 – 70 000 alan ihmistä. Lukeman voi olettaa olevan nyt kaukana 100 000:n tuolla puolen. Putinin mukaan monet lähtijät myös palaavat, koska "kotona on paremmin".

-
Kuva: MIKHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / K

Venäjän johtajan näennäisen rauhallisuuden takana on ilmiselvä huoli.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.