Reisjärven opistoseurat alkoivat torstai-iltana aattoseuroilla. Seuroille odotetaan 15 000–20 000 kävijää.
Kuva: Reisjärven opistoseurojen kuvapalvelu
Opistoseurat ovat Suviseurat pienoiskoossa. Näin määrittelee Reisjärven kristillisen opiston rehtori Valtteri Laitila opistoseurojen merkityksen.
– Siinä missä Suviseurat ovat vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen valtakunnallinen ja jopa kansainvälinen suurtapahtuma, opistoseurat ovat alueelliset kesäseurat, Laitila lisää.
Reisjärven opistoseurat alkoivat aattoseuroilla torstai-iltana ja avajaiset ovat perjantaina kello 10. Seurat jatkuvat sunnuntaina iltapäivällä alkaviin päätösseuroihin saakka. Laitilan mukaan seuroihin odotetaan 15 000–20 000 kävijää.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut