Opis­ke­li­ja Arttu Hulkko, 20, astelee Oulun vappuun ”Tik­to­kin rä­jäyt­tä­neil­lä” ten­na­reil­la

Somen kautta leviävät ilmiöt voivat muuttaa brändejä sekä pitää niitä hereillä kuluttajien arvostuksista, brändimarkkinoinnin professori arvioi.

Turkoosi opiskelijahaalari asianmukaisine merkkeineen, ja jalassa vitivalkoiset tennarit. Siinä on liiketalouden tradenomiopiskelija Arttu Hulkon, 20, tämän kevään luottounivormu.

Ja tennarit – ne eivät ole mitkä tahansa tossut, vaan sellaiset, jotka on ollut ihan pakko saada, sillä:

– Ne ovat räjäyttäneet Tiktokin!

Hulkon jalkineet ovat Pirkka-merkkiset. Niitä tuli myyntiin  K-supermarketeihin huhtikuun alkupuolella rajoitettu erä. Huhtikuun lopussa tennarilaatikot ovat huvenneet myymälöistä hyvää vauhtia.

Opiskelija Arttu Hulkko päätti hankkia hittitennarit niiden some-näkyvyden vuoksi.
Opiskelija Arttu Hulkko päätti hankkia hittitennarit niiden some-näkyvyden vuoksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä