Onko Ou­lul­la­kin edessä siir­ty­mi­nen por­mes­ta­riin? Viisi por­mes­ta­rin va­lin­nut­ta kuntaa kehuu mallia toi­mi­vak­si

Kaleva kysyi pormestarimallin valinneiden kuntien valtuustojen puheenjohtajilta, mitä etuja tai mitä ongelmia pormestarijärjestelmään liittyy.

Pohjois-Suomessa vain Puolangalla kuntaa johtaa pormestari. Suurimmista kaupungeista pormestarimalli on käytössä Helsingissä, Tampereella ja Turussa.
Pohjois-Suomessa vain Puolangalla kuntaa johtaa pormestari. Suurimmista kaupungeista pormestarimalli on käytössä Helsingissä, Tampereella ja Turussa.
Kuva: Jarmo Kontiainen/Arkisto

Suurista kaupungeista Helsinki, Tampere ja Turku ovat ottaneet johtamisjärjestelmäkseen pormestarimallin. Pormestari on päätoiminen poliittinen johtaja, jonka valitsee vaaleilla valittu valtuusto.

Oulussa viimeisin kaupunginjohtaja lähti virastaan alle vuodessa, kun häneen ei oltu tyytyväisiä. Kaupunginhallitusta Oulussa johtaa jo nyt päätoiminen puheenjohtaja.

Millaisia etuja pormestarista on saatu niissä kunnissa, joissa pormestari johtaa kuntaa? Entä millaisia ongelmia pormestarimalliin mahdollisesti liittyy?

Kalevan kokoama raati vastasi kysymykseen: Toimiiko pormestarimalli kunnan johtamisessa?

Ratkaisu saatiin äänin 5–0, pormestarimalli on toimiva johtamisjärjestelmä kunnalle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä