Oma­ko­ti­ta­los­sa syttyi tu­li­pa­lo Pel­ko­sen­nie­mel­lä – 8-vuo­tias lapsi pelasti talosta koiran ja il­moit­ti palosta naa­pu­ril­le

Pelkosenniemellä syttyi maanantaina aamupäivällä tulipalo omakotitalossa. Talossa ollut lapsi oli havainnut palon ja poistunut talosta. Lapsi ilmoitti tulipalosta naapurille.

Pelastuslaitoksen saapuessa paikalle oli omakotitalon keittiössä voimakas tulipalo. Pelastuslaitos sai palon nopeasti hallintaan ulkoapäin hyökkäävällä sammutusmenetelmällä.

Palon hallintaan saamisen jälkeen pelastuslaitos tiedusteli ja varmisti talon yläpohjan sekä raivasi palojätteet keittiöstä.

Pelastuslaitos antaa erityisen kiitoksen talon 8-vuotiaalle lapselle, joka hienolla toiminnallaan pelasti koiran, sekä sulki perässään ovet ja ilmoitti palosta nopeasti naapurille.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä