Oulussa kannattaa lisätä omakotitalotonttitarjontaa ja olemassa olevien omakotitonttien tarjonnan markkinointia. Koronankin vaikutuksesta omakoti- ja vapaa-ajan tonttien tarvitsevien määrät ovat nousussa.
Oulun kaupungin tämän hetkisen suunnitelman mukaan lisähaku järjestetään 23.11.2020 kello 8.00–25.11.2020 kello 16.00. Omakotitonttien luovutustavoite tälle vuodelle on 120 kappaletta.
Tulijoita on myös esimerkiksi Oulunsaloon ja Yli-Iihin; onko meillä varaa menettää potentiaalisia veronmaksajia puuttuvien tonttien vuoksi?
Jos lisävoimaa tarvitaan kaavoitukseen ja lupien käsittelyyn, kannattaa mallia ottaa Kuusamosta: siellä uusia rakennuslupien hurjan kasvun johdosta on palkattu lisätyövoimaa.
Jo nyt on nähtävissä mielikuvien maaseudusta muuttuvan aiempaa monipuolisemmiksi.