Olym­pia­kau­teen me­nes­tys­ta­voit­tein hyök­kää­vä Ilkka Herola on innokas met­säs­tä­jä ja lah­ja­kas kokki – "Vielä ei kannata re­sep­te­jä ottaa omasta päästä"

Ilkka Herolan lähtökohdat kauteen ovat lupaavat, vaikka maailmancup-avaus Rukalla meni penkin alle. Kesä-GP:n kokonaiskilpailun voittaja haluaa olla parhaimmillaan helmikuussa olympianäyttämöllä. Kiireisen syksyn ja alkutalven keskellä oli aikaa myös marjastukselle ja metsästykselle.

Ilkka Herolan takamatka perjantain hiihto-osuudelle venähti yli kahteen minuuttiin. Suomalainen nousi viiden kilometrin hiihto-osuudella neljä pykälää sijalle 18.
Ilkka Herolan takamatka perjantain hiihto-osuudelle venähti yli kahteen minuuttiin. Suomalainen nousi viiden kilometrin hiihto-osuudella neljä pykälää sijalle 18.
Kuva: Mikko Halvari

MM-hopeamitalisti puhaltelee Rukan hiihtostadionilla. Hän tuli Kuusamon lumisiin maisemiin lähes suoraan Keski-Euroopan-leiriltä.

Syksy ja alkutalvi on ollut kiireistä aikaa. Ilkka Herola myöntää sen suoraan.

Mies ei ole ehtinyt homehtua kotonaan. Kun ylimääräistä aikaa on siunaantunut, Herola on suunnannut luonnon helmaan.

Syksy alkoi marjastuksella. Kuva, jossa Herola poseeraa sosiaalisessa mediassa, saa kokeneemmankin marjanpoimijan kateelliseksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä