Oliko näyt­te­lys­sä esillä vää­ren­net­ty Sä­res­tö­nie­mi? Katso ku­vas­ta, miltä oikea taulu näyttää

Reidar Särestöniemen taulusta tehty epäilty väärennös (kuvassa vasemmalla) oli nimetty alkuperäisen Särestöniemen teoksen (oikealla) mukaan.
Reidar Särestöniemen taulusta tehty epäilty väärennös (kuvassa vasemmalla) oli nimetty alkuperäisen Särestöniemen teoksen (oikealla) mukaan.

Reidar Särestöniemen teoksia esittelevässä kouvolalaisessa näyttelyssä on herännyt erittäin vahva väärennösepäily. Kyseinen taulu on poistettu Vuohijärven kulttuuritalon näyttelystä.

Epäilykset heräsivät, kun näyttelyn teoskuvat toimitettiin Särestöniemi-museolle Kittilään. Museon asiantuntijat kiinnittivät huomiota teoksen kokonaisvaikutelmaan. Taulu toimitettiin Kansallisgalleriaan tutkittavaksi.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä