Huumerikosvyyhtiä käsitellään Lapin käräjäoikeudessa Kemissä jouluviikolle saakka. Arkistokuva ensimmäiseltä käsittelypäivältä.
Kuva: Henripekka Kallio
Yhdysvaltain liittovaltion poliisilta FBI:lta saatuja Anom-viestejä voidaan käyttää todisteena Pohjois-Suomen suuressa huumejutussa.
Useat syytetyt katsoivat puolustuksessaan, että Anom-viestit on hankittu Suomeen lainvastaisin keinoin, minkä vuoksi ne tulisi asettaa hyödyntämiskieltoon. Syytettyjen mukaan viestien hankinnassa on syyllistytty jopa rikoksiin, kuten viestintäsalaisuuden loukkaamiseen tai salassapitorikokseen.
Maanantaina antamassaan ratkaisussa Lapin käräjäoikeus oikeus kuitenkin katsoo, ettei viestejä ole hankittu lainvastaisesti, eikä niiden käyttöön todisteena ole estettä.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut