Ohjaaja Heta Haan­pe­rä Oulusta pyrkii joh­ta­jak­si Kuopion teat­te­riin – Myös Sa­rian­ne Tursas, Antti Lahti ja An­na-Eli­na Lyy­ti­käi­nen hakevat

Teatterinjohtajaksi Kuopioon on 18 hakijaa, samoin kuin Kuopion musiikkikeskuksen johtajaksi.

Oulun teatterin ohjaaja Heta Haanperä hakee teatterinjohtajaksi Kuopion kaupunginteatteriin. Hakijoita on yhteensä 18.
Oulun teatterin ohjaaja Heta Haanperä hakee teatterinjohtajaksi Kuopion kaupunginteatteriin. Hakijoita on yhteensä 18.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen/arkisto

Kuopiossa on auki kaksi kulttuurialan johtajapaikkaa. Kuopion kaupunginteatterin johtajaksi haki 18 teatterialan ihmistä. Sama määrä hakijoita on myös Kuopion musiikkikeskuksen johtajaksi.

Teatterinjohtajaksi Kuopioon hakevat esimerkiksi ohjaaja Heta Haanperä Oulusta, Helsingin kaupunginteatterin tanssiryhmän Helsinki Dance Companyn johtaja, kuopiolaislähtöinen tanssija-koreografi Antti Lahti, Kemin kaupunginteatterin entinen johtaja Sarianne Tursas, Hämeenlinnan Teatterin johtaja, kuopiolaislähtöinen näyttelijä-ohjaaja Anna-Elina Lyytikäinen, Kouvolan teatterin johtaja Tiina Luhtaniemi, Vaasan kaupunginteatterin johtaja Seppo Välinen, Joensuun kaupunginteatterin johtajan tehtävästä luopuva Iiristiina Varilo, Lappeenrannan kaupunginteatterin johtajana aiemmin toiminut Iiris Rannio, Jyväskylän kaupunginteatterin entinen johtaja Hilkka Hyttinen ja teatteriohjaaja Lija Fischer.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä