Tilaajille

Nuorten on vaikea löytää ict-alan työ­paik­ko­ja Oulusta – Vaarana on, että moni ehtii lähteä muual­le, vaikka alalla menee hei­kos­ti kaik­kial­la

Etenkin kokemattomilla ict- ja it-alan työnhakijoilla on työnsaanti vaikeutunut. Ohjelmistoalan kattojärjestö haluaisi eläkeikää lähestyvien koodarien pysyvän töissä ja ehdottaa yli 60-vuotiaille veroalea.

Tamperelaisella it-alan pörssiyhtiöllä Goforella on Oulussa noin 20 henkilön toimipiste ja henkilöstöä aiotaan kasvattaa. Kuvassa ohjelmistokehittäjä Viljami Kontu.
Tamperelaisella it-alan pörssiyhtiöllä Goforella on Oulussa noin 20 henkilön toimipiste ja henkilöstöä aiotaan kasvattaa. Kuvassa ohjelmistokehittäjä Viljami Kontu.
Kuva: Mikko Halvari

Viimeisen vuoden aikana tieto- ja viestintäalan kasvu on Oulussa taittunut ja henkilöstöäkin on joissakin yrityksissä vähennetty. Ohjelmisto- ja tietoliikennealan työpaikat koulun penkiltä valmistuville nuorille ovat olleet yllättävän tiukassa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä