Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Nuoret tar­vit­se­vat aitoja mah­dol­li­suuk­sia, ei vas­tak­kain­aset­te­lua

Perjantain (7.8.) Kalevan mielipidekirjoituksessa kansanedustajakollegani Merja Rasinkangas oli huolissaan nuorista Pride-viikolla ja koki ”kantasuomalaisten nuorten” aseman jääneen yhdenvertaisuuden jalkoihin.

Ensiksi haluan sanoa, että sateenkaarinuoret ovat tavallisia suomalaisia nuoria. Sateenkaarinuoret elävät maailmassa, jossa aikuiset hyökkäävät heidät identiteettiään vastaan, niin verkossa kuin jopa eduskunnasta käsin.

Siksi tarvitaan turvallinen ja positiivinen vastavoima ja siksi Pride-kulkue on Oulussakin tärkeä.

Sateenkaarinuorten riski joutua kiusatuksi on muuta väestöä suurempi ja sama koskee itsemurhariskiä. Sateenkaarinuorten hyvinvoinnin parantaminen ei ole pois keneltäkään.

Mitä tulee nuoriin ylipäänsä, nykyinen hallitus on vetänyt mattoa ahkerasti suomalaisten lasten ja nuorten jalkojen alta. Hallitus on lisännyt omilla päätöksillään lapsiperheköyhyyttä ja nyt jo lähes joka kuudes lapsi elää köyhyydessä.

Tässä kohtaa kannattaa hallituspuolueen kansanedustajan katsoa peiliin. Sen lisäksi, että heikoimmassa asemassa olevien perheiden, kuten yksinhuoltajaperheiden, tilannetta on vaikeutettu, on rahaa vähennetty myös muun muassa etsivästä nuorisotyöstä.

Hallitus lupasi toteuttaa oppimisen tuen uudistuksen. Tällä viikolla Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n kyselyssä yli kolmannes rehtoreista vastasi, että kouluun ei ole lisätty resursseja oppimisen tuen uudistuksen myötä.

Ei ihme, sillä samaan aikaan kunnilta on leikattu valtionosuuksia. Nuoria ei auta tyhjät lupaukset.

Ehdotankin perussuomalaisille ja hallitukselle seuraavaa: Sen sijaan, että laitatte nuoria toisiaan vastaan, panostakaa kaikkiin nuoriin.

Laittakaa oppimisen tuen uudistus kuntoon varmistamalla sen rahoitus. Perukaa kaikista rikkaimmille tehdyt veronkevennykset ja nostakaa lapsiperheet pois köyhyydestä.

Toteuttakaa eheytyshoitojen kielto eduskunnan enemmistön tahdon mukaisesti ja lopettakaa sateenkaari-ihmisten tikunnokkaan nostaminen.

Meitä päättäjiä huolettaa syntyvyyden vähyys. Eikö olisi viisasta pitää huolta jo syntyneistä lapsista? Yhden nuoren syrjäytymisen kustannus yhteiskunnalle voi olla miljoona euroa. Nuorista säästäminen on ollut suuri virhe.

Jokainen nuori ansaitsee turvallisen kasvuympäristön ja parhaat mahdolliset eväät elämään.

Jenni Pitko

kansanedustaja (vihr.), Oulu