Lapin käräjäoikeus tuomitsi kaksi nuorta kahdeksan kuukauden ehdollisiin vankeusrangaistuksiin törkeistä pahoinpitelyistä nuorina henkilöinä.
Tuomitut nuoret olivat tekohetkellä 16- ja 15-vuotiaita. Heidän kanssaan pahoinpitelyyn osallistui 14-vuotias nuori, joka ikänsä vuoksi ei ollut tekohetkellä rikosoikeudellisessa vastuussa.
Nuoret pahoinpitelivät 12-vuotiaan lapsen Rovaniemellä. He muun muassa potkivat ja löivät nyrkillä lasta niin, että hänelle tuli useita murtumia kasvoihin. Pahoinpitely tehtiin kuluvan vuoden huhtikuussa.
Teko kuvattiin videolle ja se levisi internetiin. Käräjäoikeus katsoi, että nuoret olivat tietoisia pahoinpitelyn kuvaamisesta ja sen mahdollisesta leviämisestä internetiin.
Pahoinpitely tehtiin oikeuden mukaan erityisen raa'alla ja julmalla tavalla.