Norja aikoo vi­rit­tää Tenon poikki esteen, jolla na­pa­taan satoja tu­han­sia kyt­ty­rä­lo­hia – Suun­ni­tel­ma huo­les­tut­taa suo­ma­lais­tut­ki­jaa

Estettä suunnitellaan 20–30 kilometriä Norjan puolelle. Suomalaistutkija on huolissaan esteen vaikutukseta kotoperäisen lohen vaellukselle.

Kyttyrälohia Vesterelvan rannalla vuonna 2021. Paikallinen järjestö poisti joesta verkoilla yli 20 000 kyttyrälohta. Vesterelva on joki Varanginvuonolla Pohjois-Norjassa.
Kyttyrälohia Vesterelvan rannalla vuonna 2021. Paikallinen järjestö poisti joesta verkoilla yli 20 000 kyttyrälohta. Vesterelva on joki Varanginvuonolla Pohjois-Norjassa.
Kuva: Tromssan ja Finnmarkin lääninhallitus / Lars Åke Andersen

Norja aikoo rakentaa ensi kesäksi Tenolle joen poikki viritettävän pyydyksen, joka estäisi kyttyrälohien nousun jokeen.

Rakennelma on tarkoitus pystyttää Norjan puolelle noin 20–30 kilometrin päähän Suomen rajalta.

Mahdollisia kohteita ovat Tana Brun alajuoksu tai Norskholmenin saaren ympäristö. Joen kokonaisleveys on molemmissa kohdissa noin kilometri.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä