Pääkirjoitus

Nokian uusi kampus jatkaa ko­meas­ti tek­no­lo­gia-Ou­lun tarinaa

Nokian uuden kampuksen sisätiloissa on paljon valoa ja puupintoja.
Nokian uuden kampuksen sisätiloissa on paljon valoa ja puupintoja.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Oulu tunnetaan yhä teknologiakaupunkina, vaikka takavuosien hehkutusta ei enää samaan tapaan kuulekaan. Kyse ei ole ilmiön hiipumisesta vaan arkipäiväistymisestä. Toimialan työpaikkoja on kaupungissa enemmän kuin koskaan.

Perjantaina alan arjen keskellä vietetään Oulussa juhlaa. Kaupungissa vihitään käyttöön verkkolaiteyhtiö Nokian uudet tuotantotilat Linnanmaalla.

Uudessa kompleksissa tuotanto- ja laboratorioaluetta on viiden jalkapallokentän verran, ja kokonaispinta-alaa yhteensä 55 000 neliömetriä. Talo pystyy tuottamaan kaiken tarvitsemansa sähkön ja lämmön itse ja siirtämään vielä tuotannon hukkalämmön kaukolämpöverkkoon oululaisten asuntojen käyttöön.

Loppusuoralla oleva työntekijöiden ja tuotantotekniikan siirtyminen Ruskon alueelta uusiin tiloihin on Oulun historian suurin yksittäinen muutto.

Uusi rakennus kohoaa mereltä katsottuna horisontissa kuin vaalea loistoristeilijä, mutta valtatie 4:ää ajettaessa massiivinen rakennus saattaa jopa jäädä huomaamatta.

Paljon olennaisempaa kuitenkin on, millaisen näkyvän jäljen talossa tehtävä työ jättää Ouluun. Se, että maailmanlaajuisesti toimiva yritys teki suurinvestointinsa juuri Ouluun, kertoo, että yhtiössä kaupunkiin uskotaan. Se tietää teknologia-Oulun tarinan jatkumista.

Huonomminkin asiat olisivat voineet mennä. Nokian kännykkäbisnes tunnetusti kaatui rytisten toistakymmentä vuotta sitten, mutta myös verkkoliiketoiminnan puolesta on pelätty. Kesällä 2013 Helsingin Sanomat kertoi jo varmana tietona, että Nokia myy Oulun-tehtaansa jollekin elektroniikan sopimusvalmistajalle.

Uutinen oli onneksi huti. Nyt uusi rakennus on noin 3 000 nokialaisen tukikohta ja tuotekehityksen ja tuotannon dynamo. Nokian edellinen toimitusjohtaja Pekka Lundmark luonnehti Oulua Nokialle radiotekniikan tärkeimmäksi kehityspaikaksi.

Tärkeä Nokialle on ollut koko Oulun teknologinen ekosysteemi, johon kuuluvat myös yliopisto, teknologian tutkimuskeskus VTT sekä muut alalla toimivat yritykset. Nokia on tämän verkoston ankkuriyritys.

Nokian uusi toimitusjohtaja, yhdysvaltalainen Justin Hotard vierailee Oulussa perjantaina. Toivottavasti hänen näkemyksensä Oulusta on suunnilleen sama kuin edeltäjällään. Edellisessä työpaikassaan teknologiajätti Intelillä Hotard johti tekoäly- ja datakeskustoimintoja.

Ennen väistymistään Lundmark kertoi Nokian suuntautuvan vastedes myös datakeskuksiin ja puolustusteknologiaan kuten sotilaskommunikaatioon. Jälkimmäisellä alalla on Oulussa jo vankkaa osaamista, minkä Nokia todennäköisesti näkee plussana uusien toimintojen sijoittumista miettiessään.

Jos yhtiön yhdeksi painoalueeksi tulevat datakeskukset, Oulun seudulla luulisi siinäkin olevan Nokialle hyvää tarjottavaa.