Nii­nis­tö: Minusta tulee omis­tau­tu­va pre­si­dent­ti

Sauli Niinistö lupaa, että hänestä tulee omistautuva presidentti. Ensimmäisessä tiedotustilaisuudessaan Niinistö korosti suomalaisten yhteenkuuluvuutta ja varoitti, ettei Suomi saisi jakautua enempää.

-
Kuva: Markku Ulander

Sauli Niinistö lupaa, että hänestä tulee omistautuva presidentti. Ensimmäisessä tiedotustilaisuudessaan Niinistö korosti suomalaisten yhteenkuuluvuutta ja varoitti, ettei Suomi saisi jakautua enempää.

"Meidän täytyy kaikkien pitää vakavasti mielessä, ettei Suomi tästä jakaannu, vaan kaikki olemme tärkeitä tässä maassa", Niinistö linjasi Helsingin Kalastajatorpalla järjestetyssä tilaisuudessa.

Presidentin tärkeänä tehtävänä on Niinistön mukaan olla ajan hermolla ja arvioida maailman muuttumista yhdessä muiden kanssa. Näin presidentti pyrkii hänen mukaansa "löytämään turvallisen ja hyvinvoivan polun Suomelle ja suomalaisille".

Niinistö kertoi vielä hyvin vähän presidentin tehtävään liittyvistä käytännön asioista. Muuttopäivää Mäntyniemeen ei ole vielä sovittu.

Hän ei myöskään kertonut lähimpiä avustajiaan eli kabinettiinsa kuuluvia henkilöitä.

Niinistö luopuu presidenttiyden vuoksi paitsi kokoomuksen puoluekirjasta myös Suomen Palloliiton puheenjohtajuudesta. Sen sijaan hän jatkaa puheenjohtajana Tukikummit-säätiössä, jota hän oli myös perustamassa vuonna 2007. Säätiö tekee työtä lasten ja nuorten syrjäytymisen ehkäisemiseksi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä