Suomella voi tuoreena Nato-jäsenenä olla erityisen hyvät mahdollisuudet sotilaallisen liikkuvuuden rahoituksen saamiseen EU:lta. Unionista osittain tuleva väylärahoitus helpottaisi tulevan hallituksen rahahuolia, sillä myös perustienpito nielee rahaa yli miljardi euroa.
Sotilaalliselle liikkuvuudelle korvamerkitty rahoitus on osa EU:n keskeisintä infrahankkeiden kehittämiseen tarkoitettua Verkkojen Eurooppa -rahoitusvälinettä (Connecting Europe Facility, CEF). Rahoitushaku on parhaillaan valmistelussa Puolustusvoimissa.
Professori Jorma Mäntynen infra-alan palveluyhtiö Destialta kertoo, että nykyisessä geopoliittisessa tilanteessa erityisesti Ruotsin ja laajemmin lännen merkitys Suomen huoltovarmuudelle ja kriisinkestävyydelle korostuu.