Nallikari Lomakylä on saanut rakennusluvan uudelle matkailurakennukselle Nallikarin rantaan. Suunnitelmissa on rakentaa Nallikarin rantaan rakennus, johon tulee matkailun ja vapaa-ajan palveluille sopivia liiketiloja sekä parikymmentä lomahuoneistoa.
Tiloja tulee esimerkiksi ravintolalle, välinevuokraukselle, ohjelmapalveluille sekä yleisille wc- ja suihkutiloille yhteensä noin 1 500 neliötä kolmeen kerrokseen. Rakennukselle varattu tontti sijaitsee Nallikari Lomakylän ja Nallikarin rantatien välisellä P-alueella.
– Alakertaan tulevat toiminnot, kuten ravintolan terassi, ja kaikkien huoneistojen parvekkeet ovat merelle päin. Koska meri on ihan vieressä, tulee näkymät olemaan huikeat. Rakennuksen ja rannan välissä ei ole mitään maiseman esteenä, rannalla on vain monille tutut ja tärkeät maamerkit, kuten Majakka-näköalatorni ja turkoosinsiniset uimakopit, Nallikari Seaside Oy:n toimitusjohtaja Sirpa Walter kertoo tiedotteessa.
Rakennushanke on osa alueelle vasta valmistunutta kaavaa, jossa on määritelty Nallikarin kehittämistä matkailun ja vapaa-ajan kohteena.
Rakennusluvan myöntämisen jälkeen Nallikari Lomakylä pyytää tarjouksia urakasta ja käy rahoitusneuvottelut.
– Jos kaikki menee kuten toivomme, niin tilat ovat valmiina vuoden 2024 kesäsesongille, Walter sanoo.
Alueella on parhaillaan käynnissä muitakin uudistus- ja kehittämishankkeita, sillä kylpylähotelli Eden hakee uutta toimijaa, Vauhtipuisto on siirtymässä aivan Lomakylän viereen ja Teatria suunnittelee myös tilojen rakentamista rannan tuntumaan.