"Naisia on enemmän kuin kii­na­lai­sia" – Taina Pit­kä­nen-Ko­li oli pe­rus­ta­mas­sa nyt uu­del­leen el­vy­tet­tyä nais­kult­tuu­ri­viik­koa

Pienten piirien Ouluun haluttiin jotain muutakin kuin rouvasväen kutsuja: syntyi Oulun Naisunioni, johon nykyään pääsevät miehetkin jäseneksi.

– Se oli järkytys.

Oulun yliopiston pitkäaikaisen opettajan ja Oulun kunnallispolitiikan vaikuttajan Taina Pitkänen-Kolin toteamus siitä Oulusta, jonka hän tänne muuttaessaan 1960-luvun lopulla kohtasi, on häkellyttävä.

–Kasvoin Seinäjoella Törnävän sairaalan yhteisössä, sillä molemmat vanhempani työskentelivät mielisairaanhoitajina. Totuin siellä siihen, että ei ollut erikseen naisten töitä ja miesten töitä.

Isät tamppasivat mattoja ja laittoivat ruokaa siinä missä äiditkin.

Lähtiessään opiskelemaan kieliä Helsingin yliopistoon tasa-arvoinen arki oli Pitkänen-Kolille täysin selvää.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä