Naiset kasvattivat osuuttaan valtuustoissa edellisiin kunnallisvaaleihin verrattuna. Tilastokeskuksen mukaan valituista naisia oli 36,3 prosenttia, mikä on 1,9 prosenttiyksikköä enemmän kuin neljä vuotta sitten. Naisten osuus valtuustoon valituista on kasvanut yhtäjaksoisesti 1950-luvulta lähtien.
Naisenemmistöinen valtuusto tulee 23 kuntaan, kun neljän viime vuoden ajan naisenemmistö on ollut 13 kunnassa.
Nurmijärvellä pääministeri, keskustan puheenjohtaja Matti Vanhanen kahmi enemmän ääniä kuin valtiovarainministeri Antti Kalliomäki (sd.).
Kokoomuksen puheenjohtaja Jyrki Katainen kahmi suurimman äänipotin Siilinjärvellä, ja kristillisdemokraattien vielä tuoreempi puheenjohtaja Päivi Räsänen teki saman tempun Riihimäellä.
Vihreiden Osmo Soininvaaran 6 103 ääntä riittivät Helsingissä kolmannelle sijalle, kun kärjessä olivat kansanedustajat Ben Zyskowicz (kok.) sekä Rakel Hiltunen (sd.). Perussuomalaisten vaalimagneetti Tony Halme hän meni ensiyrittämällä Helsingin kaupunginvaltuustoon yli 2 300 äänellä.
Valtuustoon valittujen keskimääräiset vuositulot ovat yli 33 000 euroa.