Tilaajille

Muut Poh­jois­maat hal­puut­ta­vat kilpaa säh­kö­las­ku­ja, mutta Orpon hal­li­tus haluaa ki­ris­tää ku­lut­ta­jien säh­kö­ve­roa

Ruotsi, Norja ja Tanska alentavat sähköveroja, jotta kuluttajien ostovoima paranee ja päästövähennyksiin saadaan vauhtia. Orpon hallituksella on päinvastainen linja.

-

Kaikki Pohjoismaat ovat parhaillaan alentamassa kuluttajien sähköveroja oikein kunnolla. Naapurimaissa kotien sähkölaskut pienenevät ensi vuonna jopa kymmenillä euroilla kuukaudessa.

Suomessa hallitus ei ole puhunut kuluttajien sähköverosta mitään. Voisi sanoa, että onneksi. Suomessa kyse olisi nimittäin veron korottamisesta.

Budjettiriihen valmisteluaineistoista paljastuu, että hallituspuolueet ovat jo keskustelleet kuluttajien sähköveron kiristämisestä 0,5 sentillä kilowattitunnilta. Tällainen muutos nostaisi sähkölämmitteisen omakotitalon asumiskustannuksia satasella vuodessa.

Hallitus löysi lopulta ensi vuoden budjetin tilkkeeksi muita veronkorotuksia ja leikkauksia, mutta valtion velkaantuminen voi nostaa sähköveron vielä uudestaan pöydälle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä